EL UYUŞMASININ 6 NEDENİ

14 Şubat 2022

EL UYUŞMASININ 6 NEDENİ

 

 

Sinir Sıkışması

El uyuşmasının en fazla görülen sebebi sinir sıkışmalarıdır. Karpal Tünel Sendromu, el uyuşmasına neden olan birincil el uyuşması sebeplerindendir. Tanı sinirlerin EMG testi ile ölçülmesiyle konulur. Gece uykudan uyandıran uyuşmalardan sorumludur. Tedavisi 1 cm’lik bir delikten girilerek sinirin serbestleştirilmesinden ibarettir. Kısa sürede hasta şikayetlerinden kurtulup, normal hayatına dönebilir.

Diyabet

Diyabetin de el uyuşması üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Diyabetli kişilerde el ve ayaklarda simetrik şekilde uyuşma, yanma yakınmalarına sık rastlanır. Genelde iki taraflı bulgu verir. Tedavisi, önce şekerin kontrol altında tutulması ve sonra destekleyici ilaç takviyeleri ile yapılır.

Hipotiroidi

Tiroit bezi, tiroit hormonunu dengeli şekilde sağlayamazsa saç dökülmesi, halsizlik, kilo sorunları, cilt kuruluğu ve eklem ağrıları gibi birbirinden farklı sorunlara yol açabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra ellerde uyuşma da tiroit dengesizlerinden meydana gelebilmektedir. Hipotiroidi rahatsızlığı zamanında tedavi edilmediğinde ise çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi ense ve boyun bölümünde ağrıya sebep olan hastalıktır. Boyun düzleşmesi boyundaki kasların zayıflığı ve stresle birlikte fıtık haline gelebilir. Boyun fıtığı ellere giden sinirlerde baskı sonucu hasar oluşturarak asimetrik uyuşmalara sebep verebilir.

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı da el uyuşması üzerinde rol oynayan en önemli hastalıklardandır. Çünkü boyundaki fıtık kollara uzanan sinirler üzerinde baskı gerçekleştirecek potansiyele sahiptir. Bu durumda ellerde ve kollarda gücün azalmasına, uyuşmalar yaşanmasına neden olabilmektedir. Tedavi zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Oluşabilecek sinir hasarlarının geri dönüşümü yoktur.

B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitaminin faydalarından biri de sinir hücreleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olmasıdır. Parmak uçlarının uyuşması burada bulunan hücrelerin B12 yönünden yeterince beslenememesi ile ilgili olabilir. Mide ve bağırsak hastalıklarının taranması ve B vitamini takviyesi bu sorunu çözecektir.

Mesaj Gönder
Op. Dr. Soner Büyükkınacı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?