Boyun Fıtığı

Op. Dr. Soner Büyükkınacı

Boyun Fıtığı

Günümüzde tedavisi en kolay cerrahi hastalıklardan biri haline gelen boyun fıtığı konusunda biraz bilgi vermek isterim.

Boyun fıtığı %80 olasılıkla kişinin yaşadığı stresli bir sürecin arkasından oluşur. Genelde önce boyun ağrısı başlar. Stres ile kasılan boyun kasları, boyun omurlarının arasındaki kıkırdağı sıkıştırır. Kasların yarattığı basınca dayanamayan kıkırdak yırtılarak yerinden kayar. Kayan kıkırdak sinire bası yaparak hastayı boyun fıtığı tedavisi arayışına iter.

Tedavi gerektiren boyun fıtığı hastalarında omzun arkasından kola vuran ağrı sık görülür. Çaydanlık, sürahi gibi gereçleri kaldırıp tutmakta zorlanma önemli bir kas gücü kaybı bulgusudur. El parmaklarında ve kolda uyuşma da önemli bulgular arasında sayılabilir. Boyun fıtığı tanısı çekilecek bir boyun MR’ı ile kolayca konulabilir. Güç muayenesi veya ağrı durumuna göre tedavi şekline karar verilir. Boyun fıtığında cerrahi tedavi; sadece geçmeyen şiddetli ağrı, ilerleyici güç ve his kaybı durumunda yapılır. MR görüntüsü ameliyat için net bir kriter değildir. 

Sıklıkla boyun fıtığı ameliyatı yapıyorum. Zaman içerisinde bir hasta başka bir hastayı getirdiği için hasta sayımın oldukça yüksek olduğunu belirtebilirim. Bu durum da tecrübemin artarak ameliyatlarımın pratikleşmesini sağlıyor. Boyun fıtığı ameliyatlarını daha da geliştirdiğimiz mikrocerrahi yöntemlerle yapıyorum. Tek mesafe boyun fıtığı ameliyatının 25-35 dakika kadar aktif cerrahi süresi oluyor. Tek mesafe boyun fıtığı ameliyatı hastaları %90 oranında aynı gün taburcu olacak kadar kendilerini iyi hissederler. Bunun sebebinin ise yaklaşık 10 yıldır sadece kaliteli protez tercih ediyor ve bu ameliyatı sık yaparak cerrahi tecrübemi arttırmam olduğunu düşünüyorum.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası hastaların boyun korsesi takmalarını öneririm. Ön tarafı açık ve yükseklik ayarlı konforlu boyun korseleri kullanıyoruz. Korse, ameliyat sonrası 2 hafta boyunca ve sadece üç durumda takılmalı: Yolda yürürken, araç ile seyahat ederken ve herhangi bir işle aktif olarak uğraşırken. Bunun dışında korse kullanımını önermiyorum.

Hastalara ayrıca yazılı olarak dikkat etmeleri gereken konuları bildiriyorum. Hastalar ameliyat sonrası ağrı kesici kullanmaya pek ihtiyaç duymazlar. Boyun fıtığı en keyifli ve yüz güldürücü ameliyatım diyebilirim. Ameliyat sonrası normal hayata dönüş süresi çok kısa olmakla beraber, ameliyatın ertesi günü işe giden hasta sayısı az değildir.

Boyun fıtığı ameliyatı iyi yapıldığı zaman kesinlikle tekrarlama ihtimali yoktur. Bugüne kadar boyun fıtığı tekrarlayan hastam hiç olmadı. Boyun fıtığından korunmanın yollarında ilk madde stresle mücadeledir. Meditasyon, nefes ve farkındalık egzersizleri, sportif bir hayat ve kilo kontrolünün sağlandığı bir beslenme sistemi boyun fıtığı olmanızı engelleyecektir. Peki boyun fıtığı oldunuz ama ameliyatlık seviyede değilseniz ne yapmalısınız? Burada da çözüm yine stres kontrolüyle başlar. Kaslara sıcak uygulama yaparak onları rahatlatmak, kilonun 

düzenlenmesi, ani ve tez canlı hareketlerden kaçınılması gibi önlemlerle boyun fıtığının büyümesini durdurabilirsiniz. Boyun fıtığında yapılmaması gerekenlerin başında masaj, ani boyun manevraları, elinizle boynunuzu sıkmak, boynu kütletmek, uygunsuz pozisyonda yatmak ya da dinlenmek ve kilo almayı sayabiliriz.

Daha detaylı bilgi edinmek için iletişim bilgilerim üzerinden bana ulaşabilir, ayrıca “Soner Büyükkınacı” isimli YouTube kanalımı ziyaret edebilirsiniz. Verdiğim bilgilerin size sağlık getirmesi dileğimle…

https://sonerbuyukkinaci.com/wp-content/uploads/2022/02/Boyun-Fitigi.jpg

Makaleler

Diğer makalelerimiz
Mesaj Gönder
Op. Dr. Soner Büyükkınacı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?