Omurilik Kanal Daralması

Dr. Soner Büyükkınacı

Omurilik Kanal Daralması

Omurilik kanal daralması, günden güne ömrü uzayan insanoğlunun en önemli omurga hastalığıdır. Bu sebeple son 10 yıldır bel fıtığı ameliyatlarının sayısı ile aynı oranda omurilik kanal daralması ameliyatı yapmaktayız.

Bunun ana sebebi, yaş ile birlikte yıpranan bakımsız ve özensiz omurgalardır. Özellikle cefakâr ve fedakâr insanlarda yaşla birlikte oluşan yıpranmaların bir birikimi olarak karşımıza omurilik kanal daralması çıkar. Genelde hastalar 55 yaşının üzerindedir. Ortalama ameliyat yaşı kendi hastalarımda 67’dir.

Omurganın ortasındaki kanaldan omurilik adı verilen beynimizin uzantısı geçer. Omurilik tüm vücudumuza hayat verir. Beynimizin bizim üzerimizdeki kontrolü omurilik sayesinde olur. Bu çevreleyen koruyucu kemik kanal ve bantlar sürekli zorlanma sonucu daralır. Omurganın etrafındaki kasların zayıflığı da bu süreci hızlandırır. Nadiren genetik etkiler de omurilik kanalının daralmasında rol oynar.

Omurilik kanal daralması ilerleyici bir hastalıktır. İlerleyişi yavaşlatılabilir. Belli bir aşamanın üzerindeyse ameliyat dışında bir tedavisi yoktur. Ameliyat kriterleri net ve sabittir. Dinlenmeden tempolu olarak 200 metreden fazla yürüyemiyorsanız bir an önce ameliyat olmalısınız veya yol yürüme mesafeniz 1 yılda 2 kilometreden 500 metreye düştüyse ameliyat için muayeneye gelmelisiniz.

Bu hastalıkta tanı net bir şekilde Lomber (bel) MR görüntülemesi ile konulabilir. MR’da omurilik kanal çapı 12 mm ve altı mutlak darlık olarak kabul edilir. 12 mm ve altı kanal çapı kesin cerrahi tedavi gerektirir. 8 mm ve altı acil tedavi gerektirebilir. 

Kanal daralmasında tek gerçek tedavi ameliyattır. Sert kemik ve bantlardan oluşan, içinde ana sinir olan omuriliği sıkıştıran bu kanal ameliyat dışında hiçbir teknikle genişletilemez. Ameliyat şekli günümüzde çok gelişmiştir. Küçük bir delikten girerek 2 mesafeye kadar kanal genişletilmesi sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Mesafe başına 25 dakika süren bir işlem olup, hastalar aynı gün taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrası 1 ay kadar korse kullanımı gerekli olup, en az 10 gün yatak istirahati şarttır. Platin-vida kullanım gerekliliği bu ameliyatlarda büyük oranda ortadan kalkmıştır. Sadece ileri düzey bel kayması veya belde kırık olması durumlarında platin-vida takılmaktadır.

Kanal daralması tekrarlayıcı bir durum değildir. Açılan kanal tekrar daralmaz. Daha önce platin ile tedavi edilmiş hastaların %20’sinde ameliyat bölgesinin bir üzerinde kanal daralması yaşanabilir. Yaklaşık 10 yıldır kanal daralmasında platin kullanmadığımız için bu hastaların sayısı da giderek azalmıştır.

Kanal daralmasından korunmanın yöntemlerinin başında kilo kontrolü ve omurga çevresindeki kasların güçlü tutulması sayılabilir. Bunun yanında stresin kontrol altında olduğu bir yaşam da burada çok önemli bir korunma yöntemidir. Hareketli bir hayat omurga sağlığınız için her zaman gereklidir. Bu öneriler kanal daralması olan ama ameliyatlık düzeye gelmemiş kişiler için de geçerlidir. Süreci yavaşlatır veya durdurabilir. 

Daha detaylı bilgi edinmek için iletişim bilgilerim üzerinden bana ulaşabilir, ayrıca “Soner Büyükkınacı” isimli YouTube kanalımı ziyaret edebilirsiniz. Verdiğim bilgilerin size sağlık getirmesi dileğimle…

https://sonerbuyukkinaci.com/wp-content/uploads/2022/02/Boyun-Fitigi.jpg

Makaleler

Diğer makalelerimiz
Mesaj Gönder
Op. Dr. Soner Büyükkınacı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?