BOYUN AĞRILARI NEDEN OLUŞUR?

14 Şubat 2022

BOYUN AĞRILARI NEDEN OLUŞUR?

Boyun ağrısı en yaygın şikayetler arasındadır. Ağrı ve tutulmalar nedeniyle hareketlerin kısıtlanmasına neden olur. Bu sebeple en basit işleri görmek bile zorlaşır. Özellikle 40 yaş üstü kişilerde sık görülen bir hastalıktır. Boyun ağrısı genellikle bulunduğu bölgeyle sınırlı kalmaz, sırta ve kollara da ağrı yayılır. Kas spazmı, tutulmalar ve kötü duruş biçimleri boyun ağrılarının en yaygın nedenleridir. En sık karşılaşılan boyun ağrısı türü mekanik boyun ağrısıdır. Bu ağrılar mekanik hastalıkla bağlı olarak değil de kötü duruş, oturma bozukluğu, kaza, zedelenme ve benzeri nedenlerden kaynaklanır. Son yapılan araştırmalarda boyun ağrısının en önemli sebebinin stres olduğu anlaşılmıştır. Özellikle masabaşında çalışan kişilerin büyük bir kısmı bu tip boyun ağrısından şikayetçidir.

Otururken öne eğilerek çalışmak, uzun bir süre boynu eğik şekilde sabit tutarak kitap okumak, el işi yapmak, klavyede yazı yazmak, araba sürmek, yatarak televizyon izlemek, aşırı spor ve boyun sağlığına elverişli olmayan yastıkta uyumak gibi nedenlerden dolayı mekanik ağrılar ortaya çıkabilir.

Boyun fıtığı da oluşum aşamasında ciddi boyun ağrıları yapabilir. Bundan daha sonraki evrelerde omuz ve kol ağrısı yaparak sinir hasarına sebep olabilir. Özellikle kola yayılan ağrılarda dikkatli olmak gereklidir.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bu tip ağrıları önleyebilir. Çeşitli egzersizler ve ağrıya sebep olan kötü duruşun düzeltilmesi genel olarak uygulanan tedavi yöntemleridir. Boyun ağrısı psikolojik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Stres, vücutta birçok olumsuz etkiye yol açabileceği gibi boyun ağrılarına da neden olabilir. Kaygı ve stres kaynaklı ağrılar; masaj, sıcak banyo, egzersiz ve kas gevşetici ilaçlarla önlenebilir.

Ciddi boyun ağrılarının pek çoğu ise genellikle düşme, kaza ve benzeri travmalardan dolayı oluşur. Trafik kazası, belli bir yükseklikten boynu zedeleyecek biçimde düşme, yüzüstü düşme, spor kazaları ya da boğuşma benzeri istenmeyen olaylar sonucunda ciddi boyun hasarları meydana gelebilmektedir.

Mesaj Gönder
Op. Dr. Soner Büyükkınacı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?