BEL AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?

14 Şubat 2022

BEL AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR?

 

Bel ağrısı hareketleri kısıtlayan, yürümeyi, ayakta durmayı hatta oturmayı dahi zorlaştıran, oldukça da yaygın bir şikâyettir. Bel ağrısında ilk şüphe duyulan durum hemen fıtık olsa da birçok farklı neden olabilir. Bunlardan ilki kas kökenli ağrılardır. Bel ağrılarının pek çoğu kas kökenli oluşur. Normalde yapılmayan ve alışık olunmayan aktivitelerde bel bölgesindeki kaslarda gerilme meydana gelebilir. Ağır yük taşımak, rüzgârda kalmak ve klima çarpması gibi birçok durum bel ağrısına neden olabilir. Stresin bel ağrısında ayrı bir önemi vardır.

Bel ağrılarının bir başka nedeni de zayıf karın kasları olabilir. Karın kasları zayıf olursa, onların bu tembelliğini örtmek için bel bölgesindeki kaslar devreye girer ve bu kez de bele fazladan yük biner. Doğru duruş şekilleri ve düzenli egzersiz programı ile karın kasları kuvvetlendirilebilir. Karın kaslarını bel kasları ile beraber güçlendirmek bel ağrısından kurtulmak açısından oldukça önemlidir.

Stres vücuda farklı şekillerde zarar verir. Bu zararlardan biri de bel ağrısıdır. Stresin salgıladığı hormon nedeniyle gerilen bel kasları, bel ağrısına sebep olur. Özellikle de iş hayatındaki stresle birlikte gün içerisinde gerilen vücut bu şekilde bir sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum daha da ileriye giderek bel fıtığına sebep olabilir.

Kötü duruş pozisyonları da bel ağrısına neden olabilmektedir. Uzun saatler boyunca hareketsiz kalmak bel ağrılarının en önemli nedenlerindendir. Özellikle günümüzde günün tamamını bilgisayar başında geçiren meslek grupları, sık sık bel ağrılarından şikâyetçi olur. Hareketsiz oturmaya kambur oturma duruşu da eklenirse durum daha da kötü bir hal alabilir.

Ağır yük kaldırma, zorlayıcı hareketlerde bulunma ya da bir kazada omurlar arasındaki disklerin bozulması ya da yırtılması sonucu bel fıtığı meydana gelir. Bel fıtığı, belde oldukça rahatsız edici ağrılara sebep olabilir. Ayrıca fazla kilolar ve bel kayması da belde ağrıya neden olabilir. Önemli olan aşırı kilo değil, kilo alımıdır. Kiloları taşıyacak sırt kası gücünüz yoksa bel fıtığı olma ihtimaliniz yüksektir.

Mesaj Gönder
Op. Dr. Soner Büyükkınacı
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?